Mindenki győzött Baján. A kormánypártok mandátumot, az ellenzéki összeborulás nem tudom, mit. Tapasztalatot. Vagyis szerintük a bajai bukás a jövő évi országgyűlési választások előszele. Naná, hogy nem. Nézzük, ha átültetjük a Political Capital által készített mandátumkalkulátorra a vasárnapi bajai időközi önkormányzati képviselőválasztás eredményét, akkor mit kapunk.
Röviden: Éppen, hogy nem Fidesz-KDNP kétharmadot.
Bár az ellenzék úgy kommunikált, hogy egy jobboldali körzetben a baloldali összefogás éppen, hogy nem nyerte meg a képviselői mandátumot, ez azt mutatja, hogy jövőre kormányváltás lesz, az igazság az, ha a bajai eredményt produkálná az ország 2014 tavaszán, akkor nem "éppenhogynembaloldaligyőzelem" nem lesz, hanem éppen, hogy nem jobboldali kétharmad. Ismét.
Bár nem szeretem ezeket a "mi lesz, ha", a "mi lenne, ha", és a "mi lett volna, ha" elemzéseket, csak a baloldali szavazók tisztánlátása kedvéért: ne vegyék be, amivel etetik őket a bajai bukás után.
Íme a mandátumkalkulátor eredménye:
A mandátumkalkulátort úgy állítottam be, hogy a bajai részvételi adatok mellett, az ott elért százalékos eredményt írtam a pártokhoz. A baloldali összeborulás eredményét az MSZP-hez írtam, az Együtt-PM-nél látható mandátumok számát a kalkulátor automatikusan számolta ki - az MSZP-vel kötött koordinált jelöltállítási megállapodásuk alapján.
Természetesen azt nem lehet bekalkulálni (az LMP-n kívül), hogy hány kispárt összesen hány szavazatot "visz ki a Parlamentből", azaz hány olyan szavazat lesz, ami nem ér mandátumot. Ezért a kalkulátor némileg torz eredményt mutat, emiatt, és az országgyűlési választáshoz viszonyítva rendkívül alacsony választási részvétel miatt is. Így ez az eredmény a "mi lenne, ha" alapon készült el, csak azért, hogy megmutassa: minden ellenzéki siker-sajtótájékoztató ellenére a 2013. szeptember 22-én Baján megtartott, Fidesz-KDNP-s győzelemmel, MSZP-Együtt-PM-DK vereséggel zárult időközi önkormányzati képviselőválasztás nem a 2014 tavaszi országgyűlési képviselőválasztás baloldali győzelmének előszele. Még akkor sem, ha a bajai választókerületet "erősen jobboldalinak" titulálják (hozzáteszem, hogy 2002-ben pl. baloldali jelölt nyerte meg, és a 2010-es helyi eredmény az tavaszi országgyűlési eredményt közelítette meg), mert ezek szerint 2010-ben egész Magyarország "erősen jobboldali" volt.